Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Aktualności

Data dodania:04.09.2017

DZIEŃ PROFILAKTYKI

DZIEŃ PROFILAKTYKI

 

Już po raz drugi w naszej palcówce odbył się „Dzień profilaktyki”. Tym razem spotkanie naszych wychowanków i gości przebiegało pod hasłem STOP PRZEMOCY.

 

Grupy wychowawcze i grupa socjoterapeutyczna zaprezentowały filmowe prace , w których młodzi ludzie podjęli problem przemocy domowej i rówieśniczej. Prace te zrobiły na widowni mocne wrażenie i to nie tylko ze względu na temat ale ze względu na ich artystyczną formułę. Grupa pierwsza przygotowała film zrobiony techniką teatru cieni : Scenka profilaktyczna- Bo zupa była zasłona. Był to wstrząsający obraz domowej przemocy do piosenki Czesława Mozila „Pożycie małżeńskie”

 

Grupa druga zrealizowała teledysk : „Stop przemocy” do teksu napisanego przez wychowanka . Piękne, przejmujące zdjęcia, ciekawe ujęcia , bolesny tekst. I marzenie charakterystyczne dla wielu młodych ludzi, którzy nie zaznali w swoim życiu bezpieczeństwa, rodzicielskiej miłości , marzenie o szczęśliwej , kochającej się rodzinie.


Grupa szósta natomiast w swojej filmowej prezentacji skupiła się na odpowiedzi na pytanie : Jeżeli nie agresja to co? Przedstawiła świat agresora, ofiary i świadka, wszystkich uwikłanych w akt przemocy.

Grupa szósta natomiast w swojej filmowej prezentacji skupiła się na odpowiedzi na pytanie : Jeżeli nie agresja to co? Przedstawiła świat agresora, ofiary i świadka , wszystkich uwikłanych w akt przemocy. Grupa socjoterapeutyczna zaprezentowała nakręcony przez siebie film dokumentalny mówiący o przemocy rówieśniczej. Z wychowankami zakładu, studentami i kierownikiem internatu jeden z uczestników grupy przeprowadził wywiady zadając pytania dotyczące bardzo ważnych aspektów przemocy w relacjach między ludźmi. Między innymi intersujące odpowiedzi uzyskano na pytanie: Jeżeli przemoc jest czymś złym, to dlaczego w ogóle istnieje? Rozmówcy motywy stosowania przemocy wobec drugiego człowieka znajdowali we wnętrzu agresora i w jego potrzebie podbudowania swojego poczucia wartości. Mówili również o strachu , który prowokuje do ataku aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Wspominali również o doświadczeniach agresora w rodzinie, w której sam był ofiarą.

Po projekcji filmów odbyła się dyskusja, w której brali udział wychowankowie, studenci IPSiR-u UW i APS, wychowawca i pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej. Rozważano problem : Co my wszyscy możemy zrobić aby ograniczyć akty przemocy wśród ludzi? Spotkanie zakończył występ byłego wokalisty zespołu „Oddział zamknięty” Jarosława Wajka, który śpiewał o miłości, dobru, o nadziei. Na koniec wychowankowie, pracownicy i goście wzięli udział w zabawach integracyjnych w naszym parku. Napięcie, które towarzyszyło wszystkim z powodu tak trudnego i bolesnego tematu, zostało zneutralizowane przez wspólną zabawę w atmosferze wzajemnej życzliwości.




1
2
3
4
5
6
7
8
9
10